YIT spolu s předškoláky v Hloubětíně vyráběla hmyzí hotely

Proč je důležité udržovat rozmanitost biologických druhů ve městech a jak přispět k tomu, aby užitečný hmyz a další živočichové v aglomeracích zůstávali - nejen o tom si povídali zástupci developerské společnosti YIT s dětmi z Mateřské školy Nademlejnská v pražském Hloubětíně. Aby své poznatky uplatnili v praxi, vytvořili předškoláci společně s YIT tři hmyzí domečky, které následně instalovali na zahradě školky. Každý den tak mohou pozorovat, jací noví obyvatelé se v nich stačili zabydlet, a dozvídat se, čemu jsou konkrétní živočichové prospěšní.

Děti z MŠ Nademlejnská v Praze 9 se díky YIT mimo jiné dozvěděly, že hmyzí domečky slouží jako útočiště, kam si může hmyz zalézt, naklást larvy a přezimovat. Vytváří tak náhradní prostředí, které včely, škvoři či slunéčka sedmitečná zejména ve městech, tvořených asfaltem a betonem bez dostatečné vegetace, potřebují pro život. „Městské děti se s různými druhy zvířat setkají jen výjimečně nebo při návštěvě ZOO. Nabídku YIT na instalaci hmyzích hotelů a povídání s dětmi jsme proto s radostí přivítali. V rámci ekologické výchovy se tak dozvěděly spoustu zajímavých věcí o hmyzu a potřebě živočichů i rostlin ve městech. Výrobu domečků si mohly navíc samy vyzkoušet, což je moc bavilo. Od té doby nadšeně každý den kontrolují, jak se beruškám a škvorům v jejich nových příbytcích daří," říká ředitelka školky Kateřina Vejvodová.

 

Přeměna krajiny a péče o ni

V důsledku výstavby se krajina výrazně přetváří a ubývá přirozených míst pro život živočichů. Především ve městech je tedy nutné dbát na to, aby z nich různé druhy zvířat a hmyzu zcela nevymizely. Ačkoli se developeři začínají soustředit na revitalizaci dlouhodobě nevyužívaných ploch uvnitř měst a nestaví již v takové míře na tzv. zelené louce, i v tomto případě by měli dbát na vytvoření co nejzelenějšího prostředí a celkovou péči o danou lokalitu z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí. „Podpora biodiverzity je jedním z aspektů, na který se jako environmentálně odpovědný developer soustředíme. Snažíme se, aby naše projekty nebyly pouze energeticky úsporné, ale abychom v jejich okolí vytvořili příjemné prostředí s bohatou zelení a parky. Spolupráce s místními komunitami a edukace dětí v oblasti péče o životní prostředí jde s tímto ruku v ruce. V tomto směru jsme se inspirovali u mateřské společnosti ve Finsku, která se již v několika podobných projektech angažuje, a rozhodli se navázat spolupráci s mateřskou školkou Nademlejnská poblíž našeho rozsáhlého projektu Suomi Hloubětín," doplňuje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

 

Návod na výrobu hmyzího hotelu je k dispozici na webu YIT.

 

O YIT a YIT Stavo:

Společnost YIT (výslovnost: vajajtý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let - původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny skandinávské YIT sahají až do roku 1912. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh, na němž letos slaví 10 let svého působení, přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila již 10 projektů: Hostivař I a II, Hájek, Troja, Victoria, Braník, Green Motol, Hyacint Modřany, Talo Kavalírka a Koivu Zličín. Ve výstavbě jsou nyní 3 projekty: Koru Vinohradská, Aalto Cibulka v pražských Košířích a přelomový projekt Suomi Hloubětín. Na ploše původního 9hektarového brownfieldu v Hloubětíně vznikne nová čtvrť s bytovými domy, viladomy a obchodními prostory, ve které najde domov více než 2 500 obyvatel. YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol", kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.

K 1. únoru 2018 proběhla fúze finské YIT s další přední stavební firmou ve Finsku - společností Lemminkäinen (obě s více než stoletou tradicí). Nově vzniklá skupina, působící pod názvem YIT, je největší stavební a developerskou firmou ve Finsku a řadí se na přední příčky v celé severní Evropě. Realizuje bytové i komerční nemovitosti a soustředí se zejména na projekty rozvoje velkých městských urbanistických celků vč. související výstavby infrastruktury a komunikací. V roce 2016 dosáhl roční obrat obou spojených firem, které dohromady zaměstnávají na 10 000 lidí, zhruba 3,4 mld. eur. Skupina působí v 11 zemích: Finsku, Rusku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku. Akcie společnosti YIT jsou kotovány na burze v Helsinkách.

 

 

 

 

 

 

 

Publikováno 03. 05. 2018 v rubrice Praha