Autobusový den PID v Letňanech 13. 4. 2019

sobotu 13. dubna 2019 se v autobusovém terminálu u stanice metra Letňany uskuteční již třetí ročník úspěšného Autobusového dne PID, který bude podobně jako v předchozích letech velkou přehlídkou historických i moderních autobusů. Návštěvníci si budou moci opět prohlédnout výstavu autobusů Pražské integrované dopravy jednotlivých dopravců nebo Koordinační dispečink PID. Chybět nebudou ani nostalgické jízdy historickými autobusy, se kterými se svezete nejen do turisticky zajímavých destinací v okolí Letňan. Akce se bude konat od 10:00 do 17:00 hod.

I letos se na ploše autobusového terminálu můžete těšit na přehlídku současných vozidel autobusových dopravců, kteří jsou zapojeni do systému Pražské integrované dopravy. S historickými autobusy se svezete zdarma na devíti speciálních linkách, které vás dopraví třeba k ďáblické hvězdárně, k zámkům ve Chvalech či Brandýse nad Labem. Na běžných linkách PID vedených přes Letňany bude možné se také svézt aktuálně provozovanými testovacími vozidly na alternativní pohon. Dalšího doprovodného programu se účastní také Hasičský záchranný sbor Dopravního podniku hl. m. Prahy, Městská Policie hl. m. Prahy, BESIP, chybět nebude ani tradiční dětský workshop, stánky s občerstvením či další atrakce pro děti.

Na co se můžete těšit

·         Přehlídka současných typů autobusů jednotlivých dopravců PID

·         Mimořádné jízdy nejen historickými autobusy do širokého okolí

·         Jízdy testovacími vozidly na alternativní pohon

·         komentované prohlídky Koordinačního dispečinku PID

·         ukázka historie informačního a odbavovacího systému

·         Aktivity pro děti - skákací hrad, řetízkový kolotoč, dětská skluzavka

·         prezentace BESIP hl. m. Prahy se současnými kampaněmi a aktivitami Ministerstva dopravy ČR

·         prezentace hasičské techniky Hasičského záchranného sboru Dopravního podniku hl. m. Prahy

·         tradiční informační stánky Pražské integrované dopravy, Dopravního podniku hl. m. Prahy a Českých drah

·         zajímavé prohlídky Hvězdárny Ďáblice, Chvalského zámku, Zámku Brandýs nad Labem nebo Oblastního muzea Praha-východ v Brandýsu nad Labem za zvýhodněné vstupné

Autobusová vozidla na nostalgických linkách

Karosa B 732, Karosa C 734, Karosa C 943, Karosa LC 736, Karosa ŠD 11, Karosa ŠL 11, Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO městský, Škoda 706 RTO linkový, Škoda 706 RTO LUX, kloubový Ikarus 280 městský, kloubový Ikarus 280 příměstský, standardní Ikarus 260, nízkopodlažní Ikarus 412.03C.

Elektrobusy a bateriové trolejbusy na pravidelných linkách PID

Bateriové trolejbusy Škoda 27Tr (kloubový) a Škoda 30Tr na lince 58 (Palmovka - Letňany), elektrobus SOR ENS12 na lince 185 (Palmovka - Letňany - Vinořský hřbitov) a hybridní kloubový autobus Volvo 7900 na lince 140 (Palmovka - Letňany - Čakovice - Miškovice).

Trasy historických autobusů

PID1: Letňany - Prosek - Kobylisy - Sídliště Bohnice a zpět

PID2: Letňany - Hvězdárna Ďáblice a zpět

PID3: Letňany - Náměstí Jiřího Berana (Čakovice) a zpět

PID4: Letňany - Avia Letňany - Letňany

PID5: Letňany - Vinořský zámek - Ctěnice - Nádraží Kbely - Letňany

PID6: Letňany - Brandýs nad Labem, Zámek a zpět

PID7: Letňany - Hloubětín - Černý Most - Chvalský zámek a zpět

PID8: Letňany - Vysočanská - Českomoravská a zpět

PID9: Letňany - Hlavní nádraží (návaznost na Cyklohráček) a zpět

Zajímavé prohlídky v okolí Letňan

1)    Chvalský zámek

Po celý den (od 10 do 18 hodin) mohou návštěvníci naposledy navštívit výstavu Svět kostiček. Čekají zde na vás exponáty z více jak 750 000 lego kostek a herny pro děti. Na Chvalský zámek vás doveze speciální linka PID7 (Letňany - Hloubětín - Rajská zahrada - Černý Most - Chvalský zámek a zpět). ZVÝHODNĚNÍ pro malé návštěvníky: Po předložení (odevzdání) slevového kupónu (k dostání pouze na infostánku PID s místenkami v prostoru autobusového terminálu Letňany) na pokladně Chvalského zámku je vstup pro děti zdarma.

2)    Hvězdárna Ďáblice

Po celý den (od 10 do 17 hodin) budou v areálu hvězdárny připravené projekce pořadů a v případě jasného počasí pozorování Slunce. K Hvězdárně Ďáblice vás doveze speciální linka PID2 (Letňany - Obchodní centrum Čakovice - Čakovice - Květnová [Hvězdárna Ďáblice] - Sídliště Ďáblice - Střížkov - Českolipská - Letňany). SLEVA na vstupném: Po předložení (odevzdání) slevového kupónu (k dostání pouze na infostánku PID s místenkami v prostoru autobusového terminálu Letňany) na pokladně Hvězdárny Ďáblice je vstup za 25 Kč.

3)    Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem

Po celý den bude mimořádně zpřístupněn objekt brandýské katovny (vstup zdarma). Jedná se o renesanční domek, který obývali místní kati. Návštěvníci zde mohou shlédnout dvě místnosti s expozicí mučicích nástrojů. V hlavní budově muzea (Arnoldinovský dům) mohou návštěvníci kromě stálé expozice také navštívit 2 výstavy:

Atlas ptáků neobyčejných - Výstava seznamuje s vývojem vztahu člověka ke zvířatům od prvobytně pospolné společnosti do současnosti. Všímá si některých vyhynulých druhů ptáků v průběhu vývoje živočišných druhů, se kterými se lidé potkávali v době zkamenělin. Nejvíce prostoru je věnováno popisu jednotlivých druhů skutečných či dokonce vymyšlených ptáků, které ovlivnili lidskou fantazii v mýtech nebo pověrách, jenž byly předlohami pro souhvězdí a božstva, a staly se tak symbolem různých vlastností nebo byly převzaty jako znaky na erby apod.

Pidluke! Padluke! - Výstava historických loutek a divadel

Pro děti bude nachystáno pódium s loutkovým divadlem, kde si budou moci prohlédnout různé divadelní rekvizity. SLEVA na vstupném: Po celý den bude na pokladně hlavní budovy v Arnoldinovském domě v Brandýse nad Labem zavedeno jednotné vstupné 10 Kč.

4)    Zámek Brandýs nad Labem

Po celý den (od 10 do 16 hodin) bude na zámku probíhat doprovodný velikonoční program pro děti s názvem Velikonoce aneb včelky a broučci na zámku. SLEVA na vstupném: Po předložení (odevzdání) slevového kupónu (k dostání pouze na infostánku PID s místenkami v prostoru autobusového terminálu Letňany) na pokladně Zámku Brandýs nad Labem je zajištěna sleva 50 % na vstupném na komentovanou prohlídku zámku. Prohlídky začínají každou celou hodinu. První je od 10:00, poslední začíná v 16:00.

Publikováno 11. 04. 2019 v rubrice Praha