Startuje expedice Go za Gorilou! spojená s natáčením filmu o ohrožených horských gorilách, která pomáhá dětem s popáleninami

Expedice do rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy za ohroženými horskými gorilami nazvaná Go za Gorilou! startuje v sobotu 19. ledna. Dobrodružné cestovatelské výpravy, ze které vznikne stejnojmenný celovečerní cestopisný dokument, se zúčastní zpěvák Kamil Střihavka, uznávaný primatolog a "gorilí táta" Marek Ždáňský spolu s desetiletým Josefem Zemanem, který před několika lety utrpěl vážný popáleninový úraz, a výhercem facebookové soutěže z řad veřejnosti Milanem Suchým. Cílem projektu Go za Gorilou! je podpořit organizaci Gorilla Doctors pečující o poslední zbylé horské gorily žijící v ugandských horách a spolek Bolíto, který pomáhá dětem s popáleninami překonávat těžký životní úděl v důsledku popáleninových úrazů. Premiéru dokumentu Go za Gorilou! tvůrci plánují na období dubna nebo května tohoto roku

Horské gorily jsou ohrožená zvířata, kterých zbývá poslední tisícovka na světě v jediné oblasti na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Právě tam míří expedice Go za Gorilou! Výstup do hor za gorilami je však náročný a může být i poměrně dlouhý. Nelze předem přesně odhadnout, jak dlouho bude účastníkům expedice trvat cesta k místu aktuálního výskytu goril. Účastníci expedice Go za Gorilou! proto vyzývají veřejnost, aby na www.gozagorilou.cz a na facebokovém profilu facebook.com/mountaingorilla.cz sledovala cestovatelské deníky se zážitky jednotlivých účastníků expedice a tipovala, za jak dlouho se skupině podaří tlupu horských goril v ugandských kopcích najít. Ten tipující, jehož odhad bude nejblíže, vyhraje dárkový balíček Mountain Gorilla Coffee v hodnotě jeden tisíc korun. Expedice Go za Gorilou! je vyvrcholením téměř půlročního projektu Mountain Gorilla Coffee, která právě z Ugandy dováží vysoce kvalitní ekologicky a fair trade pěstovanou kávu a čokoládu. Z každého produktu Mountain Gorilla Coffee zakoupeného v období od září do prosince loňského roku šlo symbolických pět korun pro každou ze zmíněných organizací, celkem se takto vybralo devadesát tisíc korun. Expedice se proto za spolek Bolíto účastní také desetiletý Josef Zeman, který ve svých devíti letech utrpěl vážný úraz, v jehož důsledku utrpěl popáleniny třetího stupně na 34 % celého těla a výherce facebookové soutěže s Mountain Gorilla Coffee, IT specialista Milan Suchý.

 

Organizátory expedice Go za Gorilou! je společnost Mountain Gorilla ve spolupráci s neziskovými organizacemi Bolíto při Klinice popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady a Gorilla Doctors. Cílem organizace Bolíto je pomáhat dětem s popáleninami překonávat jejich těžký životní úděl. Mezinárodně uznávaná nezisková organizace Gorilla Doctors zase působí hlavně na území Ugandy, Rwandy a Konga a zaměstnává desítky veterinářů z celého světa, kteří osobně dohlížejí na zdraví a bezpečí vzácných horských goril přímo v náročném terénu afrického deštného pralesa. Více na www.gozagorilou.cz

 

 

O účastnících výpravy:

  

Josef Zeman je desetiletý kluk, který chodí do třetí třídy. V devíti letech se mu přihodil vážný úraz, v jehož důsledku utrpěl popáleniny třetího stupně na 34 % celého těla. Život mu zachránili lékaři na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Od té doby se Pepča pere s osudem, bojuje s následky úrazu a pracuje na zlepšení svého zdravotního stavu. Vedle sourozenců Davídka a Anetky, kteří ho podporují v běžném životě, mu velmi pomáhá spolek Bolíto. Díky němu se Pepča účastní řady společenských akcí, které přispívají ke zlepšení jeho psychiky. Na výpravu Go za Gorilou! se Pepča těší, protože má rád zvířata, ale také proto, že poprvé v životě poletí a hned tím největším evropským dopravním letadlem.

  

Milanu Suchému je 58 let. Celý svůj život bydlí v Praze. Je táta tří dětí. Původním povoláním je geodet, který se ale postupně přeměnil v IT specialistu. Řadu let má tuto oblast na starost na ruzyňském letišti. Mnoho let pracuje s mládeží a rád jezdí jen tak s batohem do přírody. Organizuje také různé akce a kurzy; podporuje projekty, které mu dávají smysl. Za svoji silnou stránku považuje řešení krizových situací a logistiku. To se jistě bude v Ugandě hodit :-) Na výpravu Go za Gorilou! jede jako výherce facebookové soutěže.

 

Organizátoři:

Bolíto je nezisková organizace při Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejímž cílem je pomáhat dětem s popáleninami překonávat jejich těžký životní úděl. Popáleniny patří k nejtragičtějším a nejtěžším úrazům v každém věku, u dětí ale téměř vždy znamenají bezprostřední ohrožení života.

Gorilla Doctors je mezinárodně uznávaná nezisková organizace, která působí hlavně na území Ugandy, Rwandy a Konga. Zaměstnává desítky veterinářů z celého světa, kteří osobně dohlížejí na zdraví a bezpečí vzácných horských goril přímo v náročném terénu afrického deštného pralesa. Věnuje se také výzkumu, osvětě a spolupráci v oblasti ochrany zvířat a rozvoje ekologického zemědělství v Africe.

Mountain Gorilla je značka, pod kterou společnost M. G. C. Trade, s. r. o. dováží kávu, kakaové boby a další produkty z východoafrické Ugandy. V podobě vynikající pražené kávy a vysoce kvalitní čokolády je uvádí na český trh. Mountain Gorilla nakupuje přímo od farmářů za fair trade ceny. Dovážené komodity nesou označení Rainforest Alliance Certified - garanci, že byly vypěstované v souladu s pravidly pro ochranu deštných pralesů. Značka Mountain Gorilla finančně podporuje organizaci Gorilla Doctors.

 

 

 

 

 

 

Publikováno 18. 01. 2019 v rubrice Ostatní