Dluhy, velký problém současné společnosti

Ekonomika České republiky sice dosahuje rekordních čísel a nezaměstnanost je nejnižší v novodobé historii, přesto se obyvatelé České republiky potýkají s vysokými dluhy. Téměř desetina obyvatel ČR se ocitla v exekuci. Konkrétně se jedná o 863 tisíc dlužníků, na kterých je vymáháno téměř 333 miliard korun v rámci 4,7 miliónu exekucí, čímž se obyvatelé ČR dostali na pomyslnou první příčku v počtu exekucí v Evropě. Z dluhové pasti neboli dluhové spirály se lidem snaží pomoci projekt PROKOP, který je zaměřen na edukaci v oblasti rodinného hospodaření a prevenci zadluženosti. 

 

 

Dluhy jsou stigmatem. Lidé, kteří dluží finanční prostředky, o svých problémech nemluví a dostávají se tak do stále větších problémů. Nebezpečí spočívá v takzvaném opakovaném zadlužování, kdy jeden dluh je splacen další půjčkou. Člověk se tak dostává do dluhové spirály. Stejný osud potkal paní Danu, která bydlela společně se svou matkou a dcerou v třígenerační vile na Vinohradech. „Měla jsem zajímavou a dobře placenou práci. Dalo by se říct, že jsme měli pohádkové bydlení. Co víc si člověk může přát? Jenže pak přišla roztržka s vedením firmy, kde jsem pracovala a následovala výpověď. Zůstala jsem bez prostředků, pečovala o matku a musela se postarat o náklady na dům. Prvních pár půjček jsem si vzala sama. Když už to nebylo možné, zadlužila svoji matku i dceru. Zpanikařila jsem a nekomunikovala jsem s věřiteli. Snažila jsem se problémy odsouvat a dluhy narůstaly. Najednou jsme se všechny ocitly v exekuci," vypráví paní Dana. Následoval scénář, stejný jako v dalších případech. Ženy musely dům opustit. Matka i dcera přerušily s Danou veškerou komunikaci, a ta se ocitla v azylovém domě a bez zaměstnání. Ztratila nejen práci, dům a společenskou prestiž, ale i svou rodinu.

Prvotní příčinou vysoké zadluženosti bývá nízká finanční gramotnost. S tímto se snaží bojovat vzdělávací program PROKOP zaměřený na finanční a občanskou gramotnost a měkké dovednosti. Jedná se o soustavu tří projektů, která v jednotlivých regionech České republiky postupně nabízí zejména vzdělávací aktivity a individuální poradenství. Účastníky jsou především dlouhodobě nezaměstnaní lidé v evidenci úřadu práce, z nichž valná část zde setrvává právě z důvodu exekucí.

 

Kurz PROKOP trvá 8 dní a kromě finanční gramotnosti, na kterou je kladen zvláštní důraz, se věnuje také právům a povinnostem účastníků z občansko-právního hlediska a měkkým dovednostem. Kurz zprostředkovávají mimo jiné úřady práce. „Teprve v průběhu kurzu jsem si uvědomila, kde jsem udělala zásadní chyby. V rámci individuálního poradenství jsem dokázala své dluhy konsolidovat a z prodeje domu dluhy splatit. Získala jsem nové zaměstnání a následně požádala o osobní bankrot, čímž se mi otevřela možnost po několika letech splácení dluhů opět začít žít od začátku s čistým štítem," dodává paní Dana.

 

Projekty PROKOP (Prohlubování kompetencí pro zvýšení zaměstnatelnosti) tvoří ucelenou soustavu projektů, které realizuje Fond dalšího vzdělávání, státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Jsou financovány z ESF prostřednictvím OP Zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR. Ukončen by měl být v roce 2021. Od října 2016 prošlo úspěšně soustavou projektů PROKOP, za přispění partnera Úřadu práce České republiky, již více než 8 900 klientů v evidenci nezaměstnaných. Kurzy jsou však otevřené kterémukoli zájemci o rozvoj dovedností v oblasti rodinného hospodaření, prevence zadluženosti či měkkých dovedností. Další informace získáte na www.projektprokop.cz.

 

 

 

 

Publikováno 30. 11. 2018 v rubrice Ostatní